Wybierając się w góry, powinniśmy pamiętać o kilku ważnych kwestia. Przede wszystkim postawmy na odpowiednie ubranie – dobrą kurtkę, górskie buty (nawet wybierając się nad Morskie Oko, nie wybierajmy szpilek czy sandałów) oraz sprzęt. Stawiając na wspinaczkę wysokogórską nie zapominajmy także o jedzeniu. Dobrym rozwiązaniem w przypadku tego sportu jest żywność liofilizowana. Stworzona została z myślą o kosmonautach i stała się nieodłącznym elementem górskich wypraw. Ale czym właściwie są liofilizaty?
Historia żywności liofilizowanej
Mało kto wie, ale liofilizacja żywności to jeden z najstarszych procesów przetwarzania jedzenia. Liczy sobie już około 6000 lat i prawdopodobnie wymyślili go Inkowie. Zaobserwowali, że pozostawione ugotowane bulwy ziemniaków na mrozie kurczą się, a na ich powierzchni, pod wpływem zimna, powstaje warstwa lodu. Po jej usunięciu, ziemniak robił się bardzo lekki i mały. Po powtórnym ugotowaniu stawał się znów smaczny. Dziś coraz częściej spotkać się można z żywnością liofilizowaną. Taka żywność, pomimo ekstremalnych warunków, zachowuje smak oraz wartości odżywcze i kaloryczne. Dzięki formie przygotowania jedzenia, zaoszczędzimy czas oraz miejsce w naszym ekwipunku wyprawowym.
Czy żywność liofilizowana jest zdrowa?
Już wiemy, że najszybszą formą żywienia podczas wypraw w wysokie góry jest żywność liofilizowana. Jednak czy są one zdrowe? Zdecydowanie tak! To pełnowartościowe posiłki, których proces przygotowywania był konsultowany z dietetykiem, dzięki czemu jedzenie jest odpowiednio zbilansowane. Największym plusem liofilizatów jest szybkość ich przygotowania: wystarczy tylko zalać je wrzątkiem.
Żywność liofilizowana jest przygotowywana przez dietetyków i kucharzy, szczelnie i ma długi termin przydatności. Nie jesteśmy skazani wyłącznie na jeden rodzaj dań. Do wyboru mamy zupy, dania główne, a także desery i przekąski. Co więcej, coraz częściej znaleźć można także liofilizaty wegetariańskie, wegańskie i przeznaczone dla alergików
Jak wybrać odpowiednią żywność liofilizowaną?
Jak rozpoznać wysokiej jakości żywność liofilizowaną? Dania, które wybieramy powinny mieć długi okres przydatności – nawet taki przekraczający 2 lata. Dodatkowo paczki powinny zawierać dokładny opis składu. Najlepiej wybierać taką żywność, której opakowania są równocześnie garnkami. Dzięki temu nie musimy brać ze sobą na wyprawę dodatkowych naczyń.
Warto wybierać takie porcje obiadowe, które zawierają co najmniej 500 kcal. Najlepszym wyborem będzie jedzenie składające się w całości ze składników liofilizowanych.
1 thoughts on “Czy żywność liofilizowana sprawdzi się podczas wspinaczki wysokogórskiej?”