Nauka języka obcego nigdy nie jest łatwym zadaniem. Na początku czeka nas szereg wyzwań związanych z koniecznością przyswojenia zasad gramatyki i ortografii. Bardzo często zmieniają się też struktury zdań, które dobrze znamy z języka polskiego. Sytuacja staje się jeszcze bardziej wymagająca, jeśli język, którego chcemy się nauczyć, operuje alfabetem innym niż łaciński. Z takim wyzwaniem mamy do czynienia m.in. w przypadku nauki języka chińskiego.
Co zrobić, aby nauka chińskiego była efektywna? Skorzystaj z techniki Mnemo!
Nie ulega wątpliwości, że każdy, kto rozpoczyna naukę języka, chce, aby przynosiła ona możliwie jak najlepsze efekty. Poznawanie nowych słówek i zwrotów to jednak nie wszystko. Ważne jest też rozwijanie umiejętności porozumiewania się w codziennych sytuacjach, rozumienia ze słuchu czy czytania. Wszystkie te zdolności można oczywiście rozwijać podczas profesjonalnych zajęć z prywatnym nauczycielem lub w szkole językowej.
Okazuje się jednak, że nauka może przynosić znacznie lepsze efekty, jeśli zastosujemy odpowiednią, nowoczesną metodę. Właśnie taką jest technika Mnemo, stosowana przez szkołę języka chińskiego Nihao w Warszawie. Sprawdź, czym różni się ta metoda od tradycyjnych sposobów nauki. Przekonaj się, czy technika Mnemo jest odpowiednia dla Ciebie.
Na czym polega technika Mnemo?
Jak wskazuje nazwa, technika Mnemo pozwala na przyswajanie zasad języka chińskiego z wykorzystaniem mnemotechniki. Chodzi o zapamiętywanie reguł dzięki serii skojarzeń. Wspólnie budują one specjalną sieć powiązań, na których opiera się znajomość języka.
Technika Mnemo daje uczniom szansę nie tylko na przyswojenie, ale też aktywne korzystanie z nowo zdobytej wiedzy. Wszystko dzięki skojarzeniom. Kursanci mogą w dowolnej chwili sięgać do odpowiednio zmagazynowanych zasobów i wybrać z nich informacje, które są im potrzebne w danej chwili.
Zajęcia z języka chińskiego w technice Mnemo prowadzone są przez wykwalifikowanych i doświadczonych lektorów – native speakerów, którzy jednak są w stanie porozumiewać się z kursantami w języku polskim.
Zalety stosowania techniki Mnemo w nauce języka chińskiego
Każde kolejne odkrycie naukowe oznacza nowe szanse dla kursantów. Nie inaczej jest w przypadku techniki Mnemo. Jej pojawienie się na dobre zrewolucjonizowało podejście nauczycieli i uczniów do edukacji. Raptownie wzrosła liczba przyswajanych z sukcesem słówek i zwrotów, co w oczywisty sposób przełożyło się na zdolności porozumiewania się w języku chińskim.
Poza tym, wśród zalet techniki Mnemo jest też idealne dopasowanie jej do wymogów i charakteru języka chińskiego. Wynika to z faktu, że towarzyszy mu alfabet obrazkowy. Jego poznawanie skłania więc kursantów do dopracowywania umiejętności tworzenia skojarzeń i magazynowania ich w pamięci.
Ta zaleta wiąże się natomiast bezpośrednio z wykorzystaniem obu półkul mózgowych. Taka stymulacja mózgu to niewątpliwa inwestycja w przyszłość uczniów w każdym wieku.
Technika Mnemo daje jej użytkownikom jeszcze jedną możliwość: poznawania wielu znaków w stosunkowo krótkim czasie. Native speakerzy pomagają to osiągnąć dzięki stopniowej dekompozycji poszczególnych znaków. W ten sposób umożliwiają ich przyswojenie kursantom od najłatwiejszego do tego najbardziej złożonego. A wszystko to na zasadzie skojarzeń.
Artykuł powstał we współpracy ze szkołą języka chińskiego Nihao.