Pamiętasz to uczucie, gdy latem stojąc na szczycie góry i podziwiając widoki, pomyślałeś „jeszcze tu wrócę”? Jeżeli masz już za sobą letnie lub jesienne wycieczki piesze po górach, to warto poznać ich zimowe oblicze. Dla osób zaczynających dopiero przygodę z zimowym przemierzaniem gór polecamy na początek niższe i łagodniejsze góry. Gwarantujemy, że poznawanie Beskidu Śląskiego, Beskidu Wyspowego czy Gorców w zimowej szacie będzie niepowtarzalnym przeżyciem. Gór nie należy bagatelizować – niezależnie od ich wysokości. Dlatego do zimowej wędrówki trzeba się należycie przygotować. Oto kilka obowiązkowych elementów, które powinny znaleźć się w ekwipunku KAŻDEGO turysty, który chce wyjść zimą na szlak.
Orientuj się!
Zimą często mogą nas spotkać podczas wycieczki trudne warunki atmosferyczne. Gęsta mgła lub śnieg mogą skutecznie sprawić, że szybko stracimy orientację w terenie, zgubimy szlak, pomylimy drogę i zabłądzimy. Dlatego główna zasada zimowych wypraw brzmi: koniecznie zabierz mapę i kompas. Możesz też postawić na nowoczesną technologię i zdecydować się na GPS. Jednak nie bierz pod uwagę tego w telefonie – gdy bateria się rozładuje zostaniesz bez mapy i bez kontaktu.
Coś na ząb
Uważasz, że nie potrzebujesz jedzenia, bo przecież po drodze będzie schronisko? Wiadomo, że ciepła zupa w schronisku to przyjemna wizja, jednak i tak zapakuj coś do jedzenia do plecaka. Może to być czekolada, baton, żel energetyczny, albo tradycyjna kanapka. Chodzenie w głębokim śniegu zużywa sporo energii! Więc może okazać się że już po paru kilometrach zgłodniejesz. Zapakuj też termos z gorącą herbatą. Podczas wysiłku trzeba regularnie nawadniać organizm – również zimą!
Zimowe bezpieczeństwo
Podczas zimowych miesięcy trzeba uzupełnić apteczkę o kilka dodatkowych elementów. Bardzo przydatna będzie folia NRC, dorzuć też kilka plastrów na obtarcia i ogrzewacz chemiczny. Zimą słońce też ma moc – tłusty krem z filtrem UV przyda się nie tylko na plaży. Chroń też swoje oczy i zaopatrz się w gogle lub okulary przeciwsłoneczne. Osoby wyruszające w Bieszczady lub Tatry powinny wyposażyć się w lawinowe ABC (detektor, sonda, łopata). Takie zestawy można wypożyczyć.
Zimowa garderoba
Ciepłe ubranie to podstawa. Na nogi ubierz ciepłe skarpety i zimowe buty trekkingowe. Jako warstwę najbliższą ciału warto zastosować bieliznę termoaktywną. Żeby śnieg nie wsypywał się do butów i nie moczył nogawek spodni, załóż stuptuty. Ciepła czapka i solidne rękawice to konieczność! Do plecaka włóż zapasowe rękawiczki oraz dodatkowy polar.