Góry są piękne o każdej porze roku. To samo miejsce może wyglądać zupełnie inaczej wiosną, jesienią czy zimą. Szczególnie niezwykle prezentują się góry w zimowej odsłonie. Choć większości z nas ośnieżone stoki kojarzą się raczej z narciarstwem, to możemy Was zapewnić, że zimowy trekking jest fantastycznym doświadczeniem. Nigdy wcześniej nie mieliście okazji wędrować zimą po górach? Zapraszamy do skorzystania z naszego krótkiego poradnika, który pozwoli Wam dobrze przygotować się na zimowy trekking.
Dopasuj trasę odpowiednio do warunków i możliwości
Planując zimowy trekking trzeba pamiętać o tym, że zimą przejście danej odległości zajmie nam znacznie więcej czasu. Wpływ mają na to panujące warunki – głęboki śnieg lub lód zalegający na szlaku może znacznie spowolnić nasz marsz. Pamiętaj także, że zimowe dni są znacznie krótsze, ciemno robi się już po 16:00! Warto zaplanować zimowy trekking tak, by mieć jeszcze trochę czasu zapasu przed zmrokiem. Jeżeli jednak zimowy trekking przedłuży się i zastanie Cię zmrok, koniecznie miej w plecaku latarkę z zapasowym zestawem baterii. Dobrze jest też wyposażyć się w papierową mapę oraz powerbank do podładowania telefonu. Oczywiście obowiązkowo zapiszcie w książce teleadresowej numer ratunkowy do TOPR-u lub GOPR-u, warto też zainstalować aplikację “Na ratunek”.
Odpowiednia odzież na zimowy trekking
Jedną z istotniejszych kwestii w przygotowywaniu się do zimowego trekkingu, jest zaopatrzenie się w odpowiednią odzież. Przed zimową wędrówką koniecznie sprawdźmy prognozę pogody (najlepiej kilka) i dopasujmy rodzaj ubrania do panujących warunków. Uniwersalną zasadą ubrania na zimowy trekking jest tak zwana cebulka, czyli kilka warstw odzieży. W razie ocieplenia możesz po prostu zdjąć jedną z warstw i schować do plecaka. Bazę powinna stanowić bielizna termoaktywna. Materiał, z którego jest wykonana zapewnia dobre odprowadzenie wilgoci. Jako drugą warstwę warto wybrać bluzę polarową. Gruby polar jest znacznie lepszym rozwiązaniem, niż tradycyjny sweter – jest lżejszy, zapewnia komfort cieplny i szybko schnie. Dobrze jest też wziąć do plecaka zapasową bluzę z polaru, którą wykorzystamy w przypadku załamania pogody.
Pamiętaj o nawodnieniu w czasie zimowej wędrówki!
Podczas zimowego trekkingu też trzeba pić, a niewiele osób o tym pamięta. Przy temperaturach poniżej zera koniecznie zabierz ze sobą termos z gorącą herbatą. Łyk ciepłego napoju pozwoli Ci rozgrzać się od środka. Jeżeli wyruszasz na trekking w słoneczny zimowo-wiosenny dzień, warto poza termosem zabrać ze sobą niewielki bidon lub butelkę wody.
Artykuł powstał przy współpracy ze sklepem Morowo.